Winners announced in 2015 Ohio APME newspaper contest


COLUMBUS, Ohio (AP) — DIVISION III, newspapers with a daily circulation of 13,000 to 19,999

General Excellence: 1, Mansfield News Journal; 2, Sandusky Register; 3, The Lima News.

Best Headline Writer: 1, Bruce Hefflinger, The (Defiance) Crescent-News; 2, Mark Froelich, The (Defiance) Crescent-News; 3, Chad Murphy, Kent-Ravenna Record-Courier.

Best Business Writer: 1, Andy Ouriel, Sandusky Register; 2, Matt Sanctis, Springfield News-Sun; 3, Danae King, The Lima News.

Best Columnist: 1, Gere Goble, Mansfield News Journal; 2, Taryn Lawson, The (Defiance) Crescent-News; 3, Jim Krumel, The Lima News.

Best Editorial Writer: 1, Steve Dillon, The (Findlay) Courier; 2, David Trinko, The Lima News; 3, Peter Mattiace, The (Findlay) Courier.

Best Feature Writer: 1, Alissa Widman Neese, Sandusky Register; 2, Mark Caudill, Mansfield News Journal; 3, Michael Cooper, Springfield News-Sun.

Best Graphics Artist: 1, Jessica Lammers, The Lima News; 2, Jason Smith, The (Findlay) Courier; 3, Nick Davis, Sandusky Register.

Best Sports Columnist: 1, Jim Naveau, The Lima News; 2, Jon Spencer, Mansfield News Journal; 3, Rob McCurdy, Mansfield News Journal.

Best Sports Feature Writer: 1, Jon Spencer, Mansfield News Journal; 2, Rob McCurdy, Mansfield News Journal; 3, Tom Nader, Kent-Ravenna Record-Courier.

Best Sports Writer: 1, Jim Naveau, The Lima News; 2, Jon Spencer, Mansfield News Journal; 3, Mark Hazelwood, Sandusky Register.

Best Photographer: 1, Jason Molyet, Mansfield News Journal; 2, Luke Wark, Sandusky Register; 3, Mitch Masilun, Mansfield News Journal.

Best News Writer: 1, Alissa Widman Neese, Sandusky Register; 2, Jon Baker, The (Dover-New Philadelphia) Times-Reporter; 3, Jessie Balmert, Mansfield News Journal.

Best Sports Enterprise: 1, Jim Haynes, The (Dover-New Philadelphia) Times-Reporter, “Concussions: Threatening Football’s Future?”; 2, Mark Hazelwood, Sandusky Register, “Changing Times — Margaretta Athletics: Past, Present and Future”; 3, Jon Spencer, Mansfield News Journal, “Oval and Oblong”..”

Best Special Sports Section: 1, The (Defiance) Crescent-News, “State Tournament Souvenir Edition”; 2, Mark Hazelwood, Sandusky Register, “Logan’s run: A Look Back at Monroeville Graduate’s Legendary Ohio State Career”; 3, Tom Nader, Kent-Ravenna Record-Courier, “2015 High School Basketball Preview”..”

Best Daily Sports Section: 1, Tom Nader, Kent-Ravenna Record-Courier; 2, Sandusky Register; 3, The (Defiance) Crescent-News.

Best Illustration or Informational Graphic: 1, Jason Smith, The (Findlay) Courier, “Reverse Angle Parking”; 2, Nick Davis, Sandusky Register, “Tommy Boy Map”; 3, Tina Murdock, The Lima News, “Legalizing Marijuana: 5 Things to Consider”..”

Best News Photo: 1, Jason Molyet, Mansfield News Journal, “Enough is Enough”; 2, Mitch Masilun, Mansfield News Journal, “Can I Graduate Already?”; 3, Craig Orosz, The Lima News, “Gun Found”..”

Best Feature Photo: 1, Lisa Scalfaro, Kent-Ravenna Record-Courier, “Fashion Kids”; 2, Bill Lackey, Springfield News-Sun, “Snow Face”; 3, Luke Wark, Sandusky Register, “Coasters in the Mist “..”

Best Sports Photo: 1, Angela Wilhelm , Sandusky Register, “Under the Spotlight “; 2, Mansfield News Journal, “It’s Looking Like a Pool Party”; 3, Mitch Masilun, Mansfield News Journal, “It’s Happy Muddders’ Day”..”

Best Photo Story: 1, Mansfield News Journal, “St. Matthew Church Closing”; 2, Craig Orosz, The Lima News, “For the Love of Music”; 3, Luke Wark, Sandusky Register, “Train Like You Fight”..”

Best Video: 1, Brian Szabelski, The (Findlay) Courier, “Memorial Service for Trooper Ryan Wilson”; 2, Mark Froelich, The (Defiance) Crescent-News, “Local Man Discusses Recovery from Burns”; 3, Brian Szabelski, The (Findlay) Courier, “Riley Creek Overflows its Banks”..”

Best Public Service: 1, Danae King, The Lima News, “Delivering Hope”; 2, Sandusky Register, “Taking Debates to Schools”; 3, Christy Pratt, The (Wooster) Daily Record, “Local Veterans Reunited”..”

Best Spot News Coverage: 1, Mansfield News Journal, “Randall Road Standoff”; 2, The (Dover-New Philadelphia) Times-Reporter, “Chumney Death Investigation”; 3, Megan Kennedy and Craig Kelly, The Lima News, “Lima Husky Refinery Explosion”..”

Best Explanatory Reporting: 1, Jon Baker, The (Dover-New Philadelphia) Times-Reporter, “Changes in the DD System”; 2, Andy Ouriel, Sandusky Register, “Private-Public Partnership Gets us Sports Force “; 3, Jon Baker and Alex Knisely, The (Dover-New Philadelphia) Times-Reporter, “Issue 3: What it Means to You”..”

Best Enterprise Reporting: 1, Jona Ison, Mansfield News Journal, “Prostitution Project “; 2, Kaitlin Durbin and Mark Caudill, Mansfield News Journal, “Mental Illness is Not a Crime”; 3, Matt Sanctis, Springfield News-Sun, “Upper Valley Mall Woes”..”

Best Investigative Reporting: 1, Andy Ouriel, Sandusky Register, “Bad Install, Cracked Pipes Could Cost Million”; 2, Katie Wedell, Springfield News-Sun, “Brad Martin Investigation”; 3, Patrick Pfanner , Sandusky Register, “The Downfall of a Mayor”..”

Best Full Page Design: 1, Jason Smith, The (Findlay) Courier, “Oh, yeah!”; 2, Heather Rainone, Kent-Ravenna Record-Courier; 3, Sean Linhart, The (Dover-New Philadelphia) Times-Reporter.

Best Digital Presence: 1, Mansfield News Journal; 2, Joe Wright, The (Dover-New Philadelphia) Times-Reporter; 3, The (Defiance) Crescent-News.

MORE

comments powered by Disqus